Wyrostek Robaczkowy - Portal na temat zapalenie wyrostka robaczkowego. Jak rozpoznać atak wyrostka robaczkowego?

Jakie są objawy ataku (zapalenia) wyrostka robaczkowego?

Objawy zapalenie wyrostka robaczkowego? Choć mogłoby się wydawać, że dzisiejsza medycyna już dawno znalazła skuteczną metodę diagnozowania zapalenia wyrostka robaczkowego – nic bardziej mylnego. Wciąż zdarza się, że rozpoznanie choroby przysparza lekarzowi trudności. Problemy z prawidłowym zdiagnozowaniem zapalenia wyrostka robaczkowego wiążą się w głównej mierze z umiejscowieniem narządu. Jego objawy mogą bowiem wskazywać na inne dolegliwości związane z przewodem pokarmowym – takie jak problemy trawienne, zatrucie pokarmowe, bóle dwunastnicy (opuszka dwunastnicy) itp.

Na szczęście w ponad 70% przypadków objawy związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego przebiegają typowo i dają lekarzowi natychmiastową możliwość postawienia trafnej diagnozy.

Z zapaleniem wyrostka robaczkowego wiąże się przede wszystkim ostry, kolkowy ból, który rozpoczyna się w okolicy pępka, następnie promieniuje do prawego dołu biodrowego, a ostatecznie umiejscawia się w prawej części podbrzusza. Ból zwiększa się przy wysiłku i kaszlu, a ulgę przynosi choremu ugięcie prawej nogi. W przypadku uciskania prawej części podbrzusza, dolegliwości nasilają się, podobnie jak podczas zwolnienia ucisku (tzw. objaw Blumberga). Ból w prawej części podbrzusza wzmaga się również w momencie uciskania jego lewej strony – jest to tzw. objaw Rovsinga.

Bólowi często towarzyszą:
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • brak apetytu, nudności
  • zaburzenia trawienia.
  • wymioty
  • gorączka
  • silne, ostre bóle (widoczne szczególnie przy wysiłku)
  • bóle o ogólnym charakterze

W zależności od umiejscowienia wyrostka robaczkowego może wystąpić biegunka (umiejscowienie miednicze) lub częste oddawanie moczu (gdy wyrostek usytuowany jest w pobliżu pęcherza moczowego, na który napiera). U starszych pacjentów mogą występować zaparcia. Zdarza się też, że chory wymiotuje, choć nie jest to regułą i występuje raczej rzadko. Charakterystycznym objawem jest wzrost temperatury ciała pacjenta do 38, a nawet 39 stopni Celsjusza.

W przypadku małych dzieci choroba często przebiega burzliwie, a dolegliwości spowodowane objawami doskwierają bardziej niż u osób dorosłych. U pacjentów w podeszłym wieku, często dzieje się odwrotnie. Na ogół wszystkie objawy przebiegają u nich łagodniej niż u osób młodszych, a czasami zdarza się wręcz, że zapalenie wyrostka robaczkowego nie przysparza im żadnych wyraźnych i dokuczliwych dolegliwości bólowych.