Jakie są objawy ataku (zapalenia) wyrostka robaczkowego?
Objawy zapalenie wyrostka robaczkowego? Choć mogłoby się wydawać, że dzisiejsza medycyna już dawno znalazła skuteczną metodę diagnozowania zapalenia wyrostka robaczkowego – nic bardziej mylnego. Wciąż zdarza się, że rozpoznanie choroby przysparza lekarzowi trudności. Problemy z prawidłowym zdiagnozowaniem zapalenia wyrostka robaczkowego wiążą się w głównej mierze z umiejscowieniem narządu. Jego objawy mogą bowiem wskazywać na inne dolegliwości związane z przewodem pokarmowym – takie jak problemy trawienne, zatrucie pokarmowe, bóle dwunastnicy (opuszka dwunastnicy) itp.
Na szczęście w ponad 70% przypadków objawy związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego przebiegają typowo i dają lekarzowi natychmiastową możliwość postawienia trafnej diagnozy.
Z zapaleniem wyrostka robaczkowego wiąże się przede wszystkim ostry, kolkowy ból, który rozpoczyna się w okolicy pępka, następnie promieniuje do prawego dołu biodrowego, a ostatecznie umiejscawia się w prawej części podbrzusza. Ból zwiększa się przy wysiłku i kaszlu, a ulgę przynosi choremu ugięcie prawej nogi. W przypadku uciskania prawej części podbrzusza, dolegliwości nasilają się, podobnie jak podczas zwolnienia ucisku (tzw. objaw Blumberga). Ból w prawej części podbrzusza wzmaga się również w momencie uciskania jego lewej strony – jest to tzw. objaw Rovsinga.
Bólowi często towarzyszą:
- ogólne osłabienie organizmu,
- brak apetytu, nudności
- zaburzenia trawienia.
- wymioty
- gorączka
- silne, ostre bóle (widoczne szczególnie przy wysiłku)
- bóle o ogólnym charakterze
W zależności od umiejscowienia wyrostka robaczkowego może wystąpić biegunka (umiejscowienie miednicze) lub częste oddawanie moczu (gdy wyrostek usytuowany jest w pobliżu pęcherza moczowego, na który napiera). U starszych pacjentów mogą występować zaparcia. Zdarza się też, że chory wymiotuje, choć nie jest to regułą i występuje raczej rzadko. Charakterystycznym objawem jest wzrost temperatury ciała pacjenta do 38, a nawet 39 stopni Celsjusza.
W przypadku małych dzieci choroba często przebiega burzliwie, a dolegliwości spowodowane objawami doskwierają bardziej niż u osób dorosłych. U pacjentów w podeszłym wieku, często dzieje się odwrotnie. Na ogół wszystkie objawy przebiegają u nich łagodniej niż u osób młodszych, a czasami zdarza się wręcz, że zapalenie wyrostka robaczkowego nie przysparza im żadnych wyraźnych i dokuczliwych dolegliwości bólowych.