Higiena jamy ustnej – jak myć, jakie są metody szczotkowania, jak nitkować zęby?
Mogłoby się wydawać, że higiena jamy ustnej nie ma wiele współnego z układem trawiennym, oddechowym oraz wyrostkiem robazckowym. Ale jest inaczej. Nasza "buzia" to fabryka bakterii, jest też miejscem przez które odychamy i przyjmujemy pokarmy. W jamie ustnej odbywa się już wstępne trawienie i rozkładanie pokarmów. Dlatego zgodnie z zaleceniami stomatologów - ważne jest, aby dbać o jamę ustną nie tylko ze względu na zdrowy uśmiech i piękne zęby - ale też przede wszystkim dlatego, iż zły stan zębów i higieny jamy ustnej przekłada się na zdrowie całego organizmu. Bakterie z jamy ustnej przedostają się do przełyku, gardła, żołądka i jelit. Stąd ważne jest aby dbać o higienę. Stomatolog Marek więznowski z Wrocławia - poniżej przekazuje czytelnikom zagadnienia związane z dbaniem o higienę w jamie ustnej. Zapraszamy do lektury
Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga bezwzględnej regularności, cierpliwości, ale także dokładnego czyszczenia zębów po każdym posiłku. Odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty oraz poprawnego stosowania wybranej metody czyszczenia.
Wybór szczoteczki do zębów
- Szczoteczka manualna, ta najbardziej optymalna to taka, która posiada średniej twardości włosie, ze zwężającą się główką oraz giętką końcówką.
- Szczoteczka elektryczna z małą, okrągłą główką.
- Szczoteczka soniczna z podłużną, wąską główką.
Wybór pasty do zębów
Wybór pasty do zębów zależny jest od indywidualnych potrzeb. Odpowiednio dobrana pasta powinna zniwelować bieżące problemy, tj. Problem z nadwrażliwością zębów czy pojawianie się osadu nazębnego. Zaleca się stosowanie różnych past zamiennie oraz stosowanie przerw w stosowaniu past wybielających. Zapytaj swojego stomatolog, która pasta byłaby najlepsza dla Ciebie. Zawsze podczas wizyty stomatolog powinien przekazać pacjentowi informacje, jakiego rodzaju są jego problemy dot. jamy ustnej oraz jakiego rodzaju preparaty powinien stosować. Profilaktyka to nie tylko regeneracja i naprawa zębów w gabinecie stomatologicznym - ale również codzienne dbanie o higienę.
Metoda szczotkowania
Prawidłowa metoda szczotkowania ma niezwykle istotne znaczenie w higienie jamy ustnej. Dla zdrowia dziąseł i zębów należy zapobiegać próchnicy i chorobom przyzębia. Szczotkując zęby należy robić to ruchem wymiatającym – w kierunku od dziąsła. Unikać szczotkowania, które powoduje cofanie czy też obniżanie dziąseł, obnażanie szyjek zębowych oraz ruchów, które resztki posiłku wciskają do kieszonek dziąsłowych (w efekcie powstaje stan zapalny).
Nitkowanie zębów
Szczotkowanie zębów nie usuwa wszystkich zalegających resztek pokarmowych, dlatego nitkowanie zębów jest równie istotne – powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny jamy ustnej. Nić dentystyczną należy wprowadzić między zęby, aż do linii dziąsła(a nawet delikatnie i ostrożnie pod dziąsła), dociskać nitkę do korony zęba i prowadzić pionowym ruchem od dziąsła w kierunku czubka zęba, usuwając w ten sposób płytkę nazębną z jego powierzchni oraz resztki pokarmu spod dziąseł. Dla prawidłowego efektu nitkowania zębów – każdą przestrzeń międzyzębową należy nitkować dwukrotnie. Należy używać nici tuż po umyciu zębów.
Higienizacja jamy ustnej
Aby zadbać o piękny uśmiech i zdrowe, mocne zęby należy regularnie kontrolować stan uzębienia (warto raz na pół roku udać się do stomatologa) oraz wykonywać skaling i piaskowanie, czyli higienizację.
Skaling i piaskowanie – oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, nad i poddziąsłowego, osadów oraz przebarwień. Skaling oraz piaskowanie jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia – paradontozy. Warto wiedzieć, iż efektywność piaskowania zębów zależy od ogólnej higieny jamy ustnej.
Więcej informacji na temat zabiegów stomatologicznych, cen oraz opisów zabiegów można uzyskać na stronie STOMATOLOGIA MAREK WIĘZNOWSKI | Stomatolog we Wrocławiu